Hop til indhold

Født

31. marts 1981

Uddannelse

Murerlærling, Århus, 1998-2001

Karriere

Børne- og undervisningsminister, 15. december 2022-

Justitsminister, 2. maj 2022-15. december 2022

Udlændinge- og integrationsminister, 27. juni 2019-2. maj 2022

Medlem af Folketinget for Socialdemokratiet, 18. juni 2015-

Foredragsholder, 2014

Murersvend, 2013

Ansat, Fælles Fagligt Forbund (3F), 2008-2012

Murersvend, 2006-2008

Ansat, Fælles Fagligt Forbund (3F), 2005-2006

Murersvend, Århus, 2004-2005

Ansat, Specialarbejderforbundet i Danmark (SiD), Århus, 2003-2004

Murersvend, Århus, 2001-2002

Avis- og bybud, 1994-1997

Sidst opdateret: 15. december 2022