En ansøger eller elev kan ombestemme sig efter indgivelse af sit ønske om uddannelse i Optagelse.dk. Der gælder forskellige regler afhængigt af, hvornår ansøgeren/eleven ombestemmer sig.
I perioden fra udmeldingen af pladsreservationer til den 1. juli fordeler regionerne de ansøgere, der har valgt om. Fra den 1. juli er det institutionerne, der står for håndteringen af skift.
Omvalg
Ansøgere kan tilføje nye ønsker på Optagelse.dk, hvis de ønsker at søge om at få plads på et andet gymnasium. Man kan dog ikke være sikker på at få plads på ens nye ønske. Foretager en ansøger omvalg, skal ansøgerens bopælsregion fordele vedkommende til et andet gymnasium.
Bopælsregionens fordeling skal som udgangspunkt ske under hensyntagen til ansøgerens prioritetsønsker. Du skal således fordeles til en af dine prioriteter, hvis der er ledige pladser, eller til den uddannelse du har tilføjet til dine ønsker i Optagelse.dk. Det vil sige, at hvis en ansøger ønsker at skifte fra stx til hhx, og der ikke er plads på den ønskede hhx-institution, så kan regionen fordele ansøgeren til en anden hhx-institution inden for 45 minutters transportafstand.
Kan man skifte gymnasium, hvis man ikke ønsker at gå, der hvor man er blevet optaget?
Hvis man ønsker at skifte gymnasium, efter at man er blevet optaget på et gymnasium, kan man skifte efter reglerne i § 14 i lov om de gymnasiale uddannelser. Det betyder, at man kan lave en aftale om at skifte med det gymnasium, som man ønsker at skifte til. Det er en forudsætning, at gymnasiet har ledige plader, og det er gymnasiets ledelse, der beslutter, om man kan optages.