Formand

  • Administrerende direktør Stina Vrang Elias

Indstillet af Dansk Arbejdsgiverforening

Medlemmer:

  • Erhvervsuddannelseschef, Lone Folmer Berthelsen, Dansk Industri
  • Underdirektør Louise Pihl, Dansk Byggeri
  • Uddannelsespolitisk chef Claus Rosenkrands Olsen, Dansk Erhverv
  • Underdirektør Tina Voldby, TEKNIQ
  • Uddannelsespolitisk chefkonsulent Christina Laugesen, Lederne
  • Uddannelses- og integrationschef Jannik Bay, Dansk Arbejdsgiverforening
  • Sekretariatschef Poul Henrik Madelung, Sammenslutningen af mindre Arbejdsgiverorganisationer (SAMA)
  • Juridisk direktør Pia E. Voss, Horesta
  • Sektionsformand Pia Hansen, SMVdanmark (tidl. Håndværksrådet)

Stedfortrædere:

  • Chefkonsulent Birgitte Winge, Dansk Industri
  • Uddannelseschef Jesper Juul Sørensen, Dansk Byggeri
  • Chefkonsulent Marianne Kragh, Dansk Erhverv
  • Konsulent Kelvin Strømsholt, TEKNIQ
  • Uddannelsespolitisk chef Anders Mosumgaard, GRAKOM
  • Afdelingschef Niels Håkonsen, Danske Malermestre
  • Chefkonsulent Karina Beg Poulsen, Dansk Arbejdsgiverforening
  • Chefkonsulent Alex Hooshiar, Dansk Arbejdsgiverforening
  • Chefkonsulent Heike Hoffmann, SMVdanmark (tidl. Håndværksrådet)

Indstillet af Finanssektorens Arbejdsgiverforening

Medlem:

  • Chefkonsulent Lars Djernæs

Stedfortræder:

  • Politisk konsulent Karen Winnie Larsen

Indstillet af Forstanderkredsen for produktionsskoler og produktionshøjskoler (foreningen nedlægges pr. 31. juli 2019)

Medlem:

  • Ingen indstilling – afventer foreningsdannelsen på FGU-området

Stedfortræder:

  • Ingen indstilling – afventer foreningsdannelsen på FGU-området

Indstillet af Danske Regioner

Medlem:

  • Seniorkonsulent Anne-Dorthe Sørensen

Stedfortræder:

  • Konsulent Maya Ryevad Lauritsen

Indstillet af Kommunernes Landsforening

Medlem:

  • Kontorchef Charlotte Hougaard Clifford

Stedfortræder:

  • Chefkonsulent Ursula Dybmose

Indstillet af Fagbevægelsens Hovedorganisation

Medlemmer:

  • Næstformand Nanna Højlund, FH
  • Konsulent Morten Smistrup, FH
  • Forbundssekretær Hanna Lindstrøm, Dansk El-Forbund
  • Uddannelsespolitisk konsulent Elisabeth Nina Petersen, Malerforbundet
  • Forbundssekretær Kasper Palm, Dansk Metal
  • Sektornæstformand Vinni Jakobsen, FOA
  • Uddannelsespolitisk rådgiver Christoffer Jørgensen, HK
  • Næstformand Torben Vangsgaard, Serviceforbundet
  • Uddannelseskonsulent Claus Eskesen, 3F
  • Sekretariatsleder Susan Clausen, Fødevareforbundet NNF

Stedfortrædere:

  • Forhandlingssekretær Pia Maul Andersen, 3F
  • Konsulent Charlotte Netterstrøm, FOA
  • Politisk rådgiver Gitte Brückner, HK
  • Forbundssekretær Kim Fusager Balle, Blik- og Rørarbejderforbundet
  • Uddannelseskonsulent Trine Rasmussen, Dansk Metal
  • Uddannelsespolitisk konsulent Lars Espersen, Dansk El-Forbund
  • Uddannelseskonsulent Martin Ungermand Bichel, Teknisk Landsforbund
  • Uddannelseskonsulent Gerda K. Thomassen, Kost- og Ernæringsforbundet
  • Konsulent Pernille Fahlmann Kristensen, Forsikringsforbundet
  • Uddannelsespolitisk konsulent Thomas Felland, FH

Indstillet af elevernes organisationer i forening

Medlemmer:

  • Oliver Bornemann, Formand for Landssammenslutningen af Handelsskoleelever
  • Maja Mørk, Formand for Erhvervsskolernes ElevOrganisation

Stedfortrædere:

  • Sarah Siddique, Landssammenslutningen af Handelsskoleelever
  • Nicolai Løwenstein, Erhvervsskolernes ElevOrganisation

Indstillet af Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier - Lederne

Medlem:

  • Direktør Ole Heinager, NEXT

Stedfortræder:

  • Konstitueret Direktør, Morten Emborg, TEC

Indstillet af Uddannelsesforbundet

Medlem:

  • Formand Hanne Pontoppidan
  • Uddannelsespolitisk konsulent Søren Hoppe Christensen

Stedfortræder:

  • Uddannelsespolitisk konsulent Gry Søegaard
  • Uddannelsespolitisk konsulent Henrik Als

Indstillet af de øvrige lærerorganisationer på rådets område

Medlem:

  • Allan Nørgaard Andersen, Gymnasieskolernes Lærerforening

Stedfortræder:

  • Jesper Kaas Petersen, Vibenhus Gymnasium

Indstillet af Landbrug & Fødevarer

Medlem:

  • Konsulent Chris Holst Preuss, Landbrug & Fødevarer

Stedfortræder:

  • Erhvervspolitisk chef Morten Holm Østergaard, Landbrug & Fødevarer

Indstillet af de øvrige skolelederforeninger på rådets område

Medlem:

  • Direktør Lisbeth Nørgaard, Social- og Sundhedsskolen Esbjerg

Stedfortræder:

  • Forstander Jens Munk Kruse, Dalum Landbrugsskole

Tilforordnede (deltagere i rådets arbejde uden stemmeret)

  • Formanden for Rådet for Voksen- og Efteruddannelse (VEU-rådet): Professor Kjeld Møller Pedersen
  • Danske SOSU-skoler – Bestyrelserne: Sekretariatschef Michael Esmann
  • Danske Erhvervsskoler - Bestyrelserne: Direktør Lars Kunov
  • Foreningen Danske Landbrugsskoler: Sekretariatschef Christian Schultz
  • Produktionsskoleforeningen (foreningen nedlægges pr. 31. juli 2019): Ingen indstilling – afventer foreningsdannelsen på FGU-området
Sidst opdateret: 1. november 2019