Stem på årets historie for drenge

[04.10.2012]

Nu kan du stemme på, hvilken historie der skal vinde Drengelitteraturprisen 2012. Du kan læse de fem nominerede på børnebibliotekernes fælles portal, Palles Gavebod, hvor du også kan afgive din stemme.

Børne- og undervisningsminister Christine Antorini samt vinderne af Drengelitteraturprisen 2011
Vinderne af sidste års Drengelitteraturpris til prisoverrækkelse på Bogforum

Hvad indeholder en god historie for drenge? Er det sjovest at læse om at stå nøgen på en campingplads midt om natten, eller er det mere cool at læse om ninjaen ”Bodega Bent”, som skal dræbe Hennings kone? Eller er det mon en af de tre andre historier, der er nomineret til Drengelitteraturprisen 2012, som vinder?

Det kan du være med til at afgøre ved at stemme på din yndlingshistorie inden den 31. oktober 2012. Vinderen bliver afsløret den 9. november, når stemmerne er talt op.

Ud af 153 spændende og nyskrevne historier for drenge fra 4.til 7. klassetrin er de fem bedste valgt ud. Historierne ligger på internetportalen Palles Gavebod i hele oktober, hvor du kan stemme på din favorit. Der er også præmier til dem, der stemmer, og førstepræmien er en iPad.

Den 9. november 2012 afsløres Drengelitteraturprisens 1.-, 2.- og 3.-plads af børne- og undervisningsminister Christine Antorini og kulturminister Uffe Elbæk på Bogforum i Bella Center.

Kontakt

  • Peter Pannula Toft

    Peter Pannula Toft
    Chefkonsulent
    Departementet
    petof1@uvm.dk
    Tlf. 3392 5317