Vi samler statistik ved hjælp af cookies

Vi bruger cookies til at forbedre hjemmesiden til glæde for vores brugere. Du kan altid slette cookies fra os igen.

Fagkonsulenter på de gymnasiale uddannelser

  • A

    • Afsætning

      • Mikkel Krag Brunvold
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        mibru1@stukuvm.dk
        Tlf. 3392 5326

    • Almen sprogforståelse

      • Hanne Kær Pedersen

        Hanne Kær Pedersen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        haped5@stukuvm.dk
        Tlf. 2532 4494

        Hesselgade 7
        5800 Nyborg

      • Anne Bisgaard Vase
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og
        Kvalitet
        anvas1@stukuvm.dk
        Tlf. 3392 5164

    • Almen Studieforberedelse

      • Kresten Cæsar Torp

        Kresten Cæsar Torp
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        krtor1@stukuvm.dk
        Tlf. 2565 9202

        Filstedvej 163
        9000 Aalborg

      • Bent Fischer-Nielsen

        Bent Fischer-Nielsen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        befis1@stukuvm.dk

        Mobil 2557 4152

        Sølystparken 2
        2990 Nivå

    • Arabisk

      • René Bühlmann

        René Bühlmann
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        rebuh1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4131

        Kanslergade 4, 2.th.
        2100 København Ø

    • Astronomi

      • Kim Bertelsen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        kiber1@stukuvm.dk
        Tlf. 2511  4773

        Egilsgade 27 B
        2300 København S

  • B

    • Billedkunst

      • René Bühlmann

        René Bühlmann
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        rebuh1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4131

        Kanslergade 4, 2.th.
        2100 København Ø

    • Biologi hf/htx/stx

      • Kresten Cæsar Torp

        Kresten Cæsar Torp
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        krtor1@stukuvm.dk
        Tlf. 2565 9202

        Filstedvej 163
        9000 Aalborg

    • Bioteknologi forsøgsfag stx/htx

      • Keld Nielsen

        Keld Nielsen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        kenie3@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4140

        Åshøjvej 11
        4600 Køge

      • Kresten Cæsar Torp

        Kresten Cæsar Torp
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        krtor1@stukuvm.dk
        Tlf. 2565 9202

        Filstedvej 163
        9000 Aalborg

  • D

    • Dans

      • Uffe Englund
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        ufeng1@stukuvm.dk
        Tlf. 2281 3224

        Rypevej 19
        4000 Roskilde

    • Dansk hf/stx

      • Sune Weile

        Sune Weile
        Fagkonsulent
        Departementet
        suwei1@uvm.dk
        Tlf. 2557 4154

        Ildfuglevænget 80
        5260 Odense S

    • Dansk hhx/htx

      • Lars Holst Madsen

        Lars Holst Madsen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        lamad2@stukuvm.dk

        Mobil 2532 4492

        Sandkrogen 27
        2800 Lyngby

    • Dansk som andetsprog forsøgsfag hf

      • Sune Weile

        Sune Weile
        Fagkonsulent
        Departementet
        suwei1@uvm.dk
        Tlf. 2557 4154

        Ildfuglevænget 80
        5260 Odense S

    • Datalogi

      • Henning Aagesen

        Henning Agesen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        heage1@stukuvm.dk
        Tlf. 4132  4684

        Sdr. Jagtvej 43C
        2970 Hørsholm

    • Design

      • René Bühlmann

        René Bühlmann
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        rebuh1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4131

        Kanslergade 4, 2.th.
        2100 København Ø

    • Dramatik

      • Uffe Englund
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        ufeng1@stukuvm.dk
        Tlf. 2281 3224

        Rypevej 19
        4000 Roskilde

  • E

    • Eksamensprojektet Hf

      • Lars Andersen

        Lars Andersen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        laand3@stukuvm.dk
        Tlf. 2074 5839

        Breidablik Allé 13
        2300 København S

    • Engelsk hf/stx

      • Hanne Kær Pedersen

        Hanne Kær Pedersen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        haped5@stukuvm.dk
        Tlf. 2532 4494

        Hesselgade 7
        5800 Nyborg

    • Engelsk hhx/htx

      • Claus Zedlitz

        Claus Zedlitz
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        clzed1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4142

        Tokkerbakken 11
        8240 Risskov

    • Erhvervsret

      • Claus Timm Faber

        Claus Faber Timm
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        cltim1@stukuvm.dk
        Tlf. 2565 9211

    • Erhvervsøkonomi

      • Mads Achilles

        Mads Achilles
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        maach1@stukuvm.dk
        Tlf. 2281 3225

        Damhus 68, Askov
        6600 Vejen

    • EUX

      • Erik Engel
        Læringskonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og kvalitet
        ereng2@stukuvm.dk
        Tlf. 2545  3207

  • F

    • Filosofi

      • Christian Vollmond

        Christian Vollmond
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        chvol1@stukuvm.dk
        Tlf. 2068 3756

    • Finansiering

      • Mads Achilles

        Mads Achilles
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        maach1@stukuvm.dk
        Tlf. 2281 3225

        Damhus 68, Askov
        6600 Vejen

    • Fransk

      • Lene Kirk-Sørensen

        Lene Kirk-Sørensen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        lekir1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4149

        Middelvej 30, 1.
        2820 Gentofte

    • Fysik hf/stx

      • Kim Bertelsen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        kiber1@stukuvm.dk
        Tlf. 2511  4773

        Egilsgade 27 B
        2300 København S

    • Fysik htx

      • Kim Bertelsen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        kiber1@stukuvm.dk
        Tlf. 2511  4773

        Egilsgade 27 B
        2300 København S

  • G

    • Geografi

      • Lars Andersen

        Lars Andersen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        laand3@stukuvm.dk
        Tlf. 2074 5839

        Breidablik Allé 13
        2300 København S

    • Geovidenskab A forsøgsfag stx/htx

      • Lars Andersen

        Lars Andersen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        laand3@stukuvm.dk
        Tlf. 2074 5839

        Breidablik Allé 13
        2300 København S

      • Kim Bertelsen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        kiber1@stukuvm.dk
        Tlf. 2511  4773

        Egilsgade 27 B
        2300 København S

    • Græsk

      • Anne Bisgaard Vase
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og
        Kvalitet
        anvas1@stukuvm.dk
        Tlf. 3392 5164

  • H

    • Historie for fremmedsprogede gif

      • Christian Vollmond

        Christian Vollmond
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        chvol1@stukuvm.dk
        Tlf. 2068 3756

    • Historie hf/stx

      • Christian Vollmond

        Christian Vollmond
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        chvol1@stukuvm.dk
        Tlf. 2068 3756

  • I

    • Idéhistorie htx

    • Idræt hf/hhx/htx/stx

      • Peter Mads Olsen

        Mads Olsen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        peols2@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4139

        Spraglebjergvej 8
        4200 Slagelse

    • Informationsteknologi htx + forsøgsfag

      • Henning Aagesen

        Henning Agesen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        heage1@stukuvm.dk
        Tlf. 4132  4684

        Sdr. Jagtvej 43C
        2970 Hørsholm

    • Innovation

      • Mikkel Krag Brunvold
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        mibru1@stukuvm.dk
        Tlf. 3392 5326

    • International teknologi og kultur

      • Trine Pipi Kræmer
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        trkre1@stukuvm.dk

        Voldumsvej 37 st.th.
        2610 Rødovre

    • International økonomi

      • Claus Timm Faber

        Claus Faber Timm
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        cltim1@stukuvm.dk
        Tlf. 2565 9211

        International økonomi

    • Introduktionskursus hf

      • Benedicte Kieler

        Benedicte Kieler
        Undervisningskonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        bekie1@stukuvm.dk
        Tlf. 3392 5357

        Spørgsmål vedrørende fagspecifikke emner

    • Italiensk

      • Lene Kirk-Sørensen

        Lene Kirk-Sørensen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        lekir1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4149

        Middelvej 30, 1.
        2820 Gentofte

  • J

    • Japansk

      • René Bühlmann

        René Bühlmann
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        rebuh1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4131

        Kanslergade 4, 2.th.
        2100 København Ø

  • K

    • Kemi

      • Keld Nielsen

        Keld Nielsen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        kenie3@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4140

        Åshøjvej 11
        4600 Køge

    • Kinesisk

      • René Bühlmann

        René Bühlmann
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        rebuh1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4131

        Kanslergade 4, 2.th.
        2100 København Ø

    • Kinesisk områdestudie C stx/htx

      • René Bühlmann

        René Bühlmann
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        rebuh1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4131

        Kanslergade 4, 2.th.
        2100 København Ø

    • Klassiske fag hf/stx

      • Anne Bisgaard Vase
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og
        Kvalitet
        anvas1@stukuvm.dk
        Tlf. 3392 5164

    • Kommunikation/it htx

      • Birthe Fog

        Birthe Fog Bern
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        bifog1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4125

        Kenny Drews Vej 89, 3. tv.,
        2450 København SV

    • Kulturforståelse

      • Lene Kirk-Sørensen

        Lene Kirk-Sørensen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        lekir1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4149

        Middelvej 30, 1.
        2820 Gentofte

  • L

    • Latin

      • Anne Bisgaard Vase
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og
        Kvalitet
        anvas1@stukuvm.dk
        Tlf. 3392 5164

  • M

    • Markedskommunikation

      • Mikkel Krag Brunvold
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        mibru1@stukuvm.dk
        Tlf. 3392 5326

    • Matematik hf/stx

      • Bodil Bruun

        Bodil Bruun
        Fagkonsulent
        Departementet
        bobru1@uvm.dk
        Tlf. 2511 4774

        Thorsgade 20
        5000 Odense C

    • Matematik hhx

      • Laila Madsen

        Laila Madsen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        lamad1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4124

        Ringstedvej 219C, Kvanløse
        4300 Holbæk

    • Matematik htx

      • Laila Madsen

        Laila Madsen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        lamad1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4124

        Ringstedvej 219C, Kvanløse
        4300 Holbæk

    • Materialeteknologi

      • Bjørn René Hansen

        Bjørn René Hansen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        bjhan2@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4147
        Mobil 2557 4147

        Sydkrænten 72

        4690 Haslev

    • Mediefag

      • Mimi Olsen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        miols1@stukuvm.dk
        Tlf. 2226  9164

        Nørrebrogade 70, 3.tv.
        2200 København N.

    • Multimedier

      • Henning Aagesen

        Henning Agesen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        heage1@stukuvm.dk
        Tlf. 4132  4684

        Sdr. Jagtvej 43C
        2970 Hørsholm

    • Musik

      • Uffe Englund
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        ufeng1@stukuvm.dk
        Tlf. 2281 3224

        Rypevej 19
        4000 Roskilde

    • Musik og lydproduktion htx forsøgsfag

      • Uffe Englund
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        ufeng1@stukuvm.dk
        Tlf. 2281 3224

        Rypevej 19
        4000 Roskilde

  • N

    • Naturgeografi

      • Lars Andersen

        Lars Andersen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        laand3@stukuvm.dk
        Tlf. 2074 5839

        Breidablik Allé 13
        2300 København S

    • Naturvidenskab herunder Naturvidenskabeligt grundforløb stx

      • Lars Andersen

        Lars Andersen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        laand3@stukuvm.dk
        Tlf. 2074 5839

        Breidablik Allé 13
        2300 København S

  • O

    • Oldtidskundskab

      • Anne Bisgaard Vase
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og
        Kvalitet
        anvas1@stukuvm.dk
        Tlf. 3392 5164

    • Organisation

      • Mads Achilles

        Mads Achilles
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        maach1@stukuvm.dk
        Tlf. 2281 3225

        Damhus 68, Askov
        6600 Vejen

  • P

    • Portugisisk, forsøgsfag

      • Lene Kirk-Sørensen

        Lene Kirk-Sørensen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        lekir1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4149

        Middelvej 30, 1.
        2820 Gentofte

    • Programmering

      • Henning Aagesen

        Henning Agesen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        heage1@stukuvm.dk
        Tlf. 4132  4684

        Sdr. Jagtvej 43C
        2970 Hørsholm

    • Psykologi

      • Jette Hannibal

        Jette Hannibal
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        jehan6@stukuvm.dk
        Tlf. 2273 7948

        Holsteinsgade 9, 2. sal
        2100 københavn Ø

  • R

    • Religion

      • Christian Vollmond

        Christian Vollmond
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        chvol1@stukuvm.dk
        Tlf. 2068 3756

    • Retorik

      • Sune Weile

        Sune Weile
        Fagkonsulent
        Departementet
        suwei1@uvm.dk
        Tlf. 2557 4154

        Ildfuglevænget 80
        5260 Odense S

    • Russisk

      • René Bühlmann

        René Bühlmann
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        rebuh1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4131

        Kanslergade 4, 2.th.
        2100 København Ø

  • S

    • Samfundsfag

      • Bent Fischer-Nielsen

        Bent Fischer-Nielsen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        befis1@stukuvm.dk

        Mobil 2557 4152

        Sølystparken 2
        2990 Nivå

    • Samtidshistorie hhx

      • Mette Lyng

        Mette Lyng
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        melyn1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4141

        Samtidshistorie hhx
        Studieområdet hhx

    • Spansk

      • Lene Kirk-Sørensen

        Lene Kirk-Sørensen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        lekir1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4149

        Middelvej 30, 1.
        2820 Gentofte

    • Statik og Styrkelære

      • Bjørn René Hansen

        Bjørn René Hansen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        bjhan2@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4147
        Mobil 2557 4147

        Sydkrænten 72

        4690 Haslev

    • Statistik

      • Laila Madsen

        Laila Madsen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        lamad1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4124

        Ringstedvej 219C, Kvanløse
        4300 Holbæk

    • Studieområdet hhx

      • Mette Lyng

        Mette Lyng
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        melyn1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4141

        Samtidshistorie hhx
        Studieområdet hhx

      • Laila Madsen

        Laila Madsen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        lamad1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4124

        Ringstedvej 219C, Kvanløse
        4300 Holbæk

    • Studieområdet htx

      • Birthe Fog

        Birthe Fog Bern
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        bifog1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4125

        Kenny Drews Vej 89, 3. tv.,
        2450 København SV

    • Større skriftlig opgave Hf

      • Jette Hannibal

        Jette Hannibal
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        jehan6@stukuvm.dk
        Tlf. 2273 7948

        Holsteinsgade 9, 2. sal
        2100 københavn Ø

  • T

    • Talentudvikling

      • Jens Refslund Poulsen

        Jens Refslund Poulsen
        Chefkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        jepou2@stukuvm.dk
        Tlf. 2565 9206

         

    • Teknikfag

      • Bjørn René Hansen

        Bjørn René Hansen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        bjhan2@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4147
        Mobil 2557 4147

        Sydkrænten 72

        4690 Haslev

    • Teknologi

    • Teknologihistorie

    • Tutorordning og studiebog Hf/hfe

      • Hanne Kær Pedersen

        Hanne Kær Pedersen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        haped5@stukuvm.dk
        Tlf. 2532 4494

        Hesselgade 7
        5800 Nyborg

    • Tyrkisk

      • René Bühlmann

        René Bühlmann
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        rebuh1@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4131

        Kanslergade 4, 2.th.
        2100 København Ø

    • Tysk

      • Bente Hansen

        Bente Hansen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        behan4@stukuvm.dk
        Tlf. 2565 9204

        Løngangstræde 37, 4. sal
        1468 København K

  • V

    • Virksomhedsøkonomi

      • Mads Achilles

        Mads Achilles
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        maach1@stukuvm.dk
        Tlf. 2281 3225

        Damhus 68, Askov
        6600 Vejen

    • Værkstedsundervisning Hf/hfe

      • Keld Nielsen

        Keld Nielsen
        Fagkonsulent
        Styrelsen for
        Undervisning og Kvalitet
        kenie3@stukuvm.dk
        Tlf. 2557 4140

        Åshøjvej 11
        4600 Køge