Alle informationer om uddannelse og erhverv, efteruddannelse og kurser er nu blevet samlet i én portal. Fra 1. august 2009 er Undervisningsministeriets to portaler om uddannelser og job, ug.dk og vidar.dk, lagt sammen og videreudviklet på en række områder.
Målrettede søgeprofiler
Indholdet på den nye ug.dk er blevet udbygget og tilrettelagt sådan, at brugerne selv kan vælge, hvor stor mængde information om et emne, han eller hun vil præsenteres for og med hvilken sværhedsgrad.
En forbedret søgefacilitet giver effektive søgninger i de store mængder af informationer, som den nye ug.dk indeholder. Søgeprofilerne kan blandt andet målrettes de enkelte brugergrupper, hvorved søgeresultaterne rankeres i forhold til grupperne.
Brugerne vil i deres møde med ug.dk blive præsenteret for tre målgruppeindgange, som har afsæt i relevante brugersituationer. De tre målgruppeindgange henvender sig primært til
- unge, som søger ungdomsuddannelser eller går i 6. til 10. klasse
- unge, der vil ind på en videregående uddannelse
- voksne, som søger kurser og efteruddannelser
Når en bruger har klikket sig ind via en målgruppeorienteret indgang, vil ug.dk løbende præsentere personen for informationer og værktøjer med særlig relevans for denne bruger. Målgruppeorienteringen betyder også, at søgeresultatet rankeres, således at det tilpasses målgruppen.
Den nye ug.dk giver et bedre overblik
På ug.dk er der forskellige vejledningsværktøjer, der hjælper den unge med information om uddannelser og erhverv. Med ”Jobkompasset” får den unge overblik over jobmarkedet og inspiration til job og uddannelse. I ”Guide til job og uddannelse” ledes man til relevante uddannelser og job valgt på baggrund af blandt andet interesser, adgangskrav eller uddannelsestyper. Er man til test eller konkurrence, kan man teste sin paratviden om uddannelser og job på alle områder og niveauer.
”Forventningerne til Ug.dk er store – uddannelsessystemet er et stort og komplekst område, som skal formidles, så alle kan forstå det og alle kan danne sig et overblik over netop deres muligheder og tilbud. Vi har derfor fået en portal, som beskriver alle offentlige uddannelser og voksenuddannelser og derudover har vi fået en række værktøjer, som kan hjælpe brugerne i valget af uddannelser og kurser” udtalte Bertel Haarder ved lanceringen af Ug.dk.