Målet med initiativet
Formålet med initiativet har været at give folkeskolens elever en god og tryg indgang til internettet. Universet indeholder bl.a. tema- og fagsider med udgangspunkt i trinmålene, interaktionsmuligheder, webetik, elevprofiler mv. Elev-profilerne er i højere grad blevet til ”Klassen arbejder,” med eksempler på elevproduktioner og forslag til forløb til læreren.
Udmøntning
Oprindeligt blev der ansat to koordinatorer på EMU til styring af projektet mens et større antal eksterne redaktører blev ansat under specifikke emner. Den ordning fungerede frem til december 2004. Efterfølgende har der været en koordinator på elevernes universer, som løbende reviderer og korrigerer indholdet. En del af koordinatorens arbejde har siden afslutning af bevillingen været, at opsøge og indgå aftaler med tredjepartsleverandørere om indhold på universet. Det er typisk foreninger, organisationer, læremiddelbranchen, private og statslige projekter, som i større og mindre omfang bidrager til det forsatte indhold på universet.
Resultat
Der er opbygget et univers med faglige emner, der tilgodeser fagrækken, Fælles Mål og regeringens politik på området. Sammen med ITiF projekterne ”1.3 Anskaffelse af computerudstyr til 3. klasse”, ”0.1 Interaktive whiteboards i folkeskolens undervisning” og ”4.1 Videndelingsystemer: tilskud til skoler”, har der været øget trafik på universet, og efter brugergruppernes forslag og diverse usabilitytest er indholdet drejet, så der er en højere grad er mulighed for online elevaktivitet. Emner og værktøjer, der tilgodeser elevernes ønske om selv at producere, præsentere og kommunikere er styrket og emner, der ligner ”bogen på nettet” er enten revideret eller udgået.
Der er stor interesse for elevsidene på EMU hos både elever, lærere og forældre. Der ønskes mere nyt og supplerende indhold til eleverne, og der arbejdes på en større grad af brugerinvolvering hen i mod web 2.0. Især "EMUs værelse" med "EMUs blog" giver mulighed for elevernes aktive generering af indhold. Efter aftale med brancheorganisationerne udarbejdes der ikke længere indhold med karakter af læremidler.
Projektet på EMU'en er afsluttet, men universerne fortsætter indenfor den almindelige driftsbevilling.
Økonomi
Der blev tilknyttet 3,0 mio. kr. til dette initiativ.