Samspil mellem AMU og FVU

– 12 gode eksempler

Vurdering af læse- og regnefærdigheder på truckkurser


Fakta

På EUC-Nordvestsjælland bliver alle deltagere på AMU-kurser tilbudt vurdering af læse- og regnefærdigheder.

På alle kurser af fem dages varighed eller derover indgår testen som en naturlig del af kurset.

Alle test gennemføres elektronisk, så resultatet af testen printes ud inden for den afsatte time.

Testtageren giver faglæreren besked om testresultaterne samme dag, så faglæreren kan tage højde for resultaterne i sin undervisning. Deltagerne får individuel tilbagemelding så hurtigt som muligt og efter aftale med faglæreren.

Kontakt for yderligere oplysninger

EUC-Nordvestsjælland i Audebo:

Læselærer Sanne Birk, telefon 23 46 92 48.

Matematiklærer Tina Zimmermann, telefon 30 63 24 19.


En råkold efterårsmorgen klokken 7.30 mødes otte mænd og en kvinde i kantinen på EUC-Nordvestsjælland i Audebo. De skal i gang med et truckkursus af syv dages varighed. De ni deltagere bliver hentet af Sanne Birk, som er læseunderviser på skolen, og fulgt hen til det undervisningslokale, hvor den teoretiske del af truckundervisningen skal foregå. Her møder de Niels Kaster Skov, som er faglærer på kurset. Deltagerne har ikke mødt hinanden før, og der er tydeligvis stor aldersspredning på holdet. Der er både nogle helt unge gutter, som sidder lidt uroligt på stolen, og garvede voksne mænd, som virker helt rolige.

Sanne fortæller deltagerne, at de skal indlede truckkurset med at gennemføre en vurdering af deres læse- og regnefærdigheder på de pc’er, som står langs væggene. Hun forklarer roligt, at formålet med, at de skal gennemføre testene, er at give deltagerne tilbud om støtte, hvis testene viser, at de har behov for det i forbindelse med kurset. Hun fortæller også deltagerne om FVU, og at vurderingen kan give dem et billede af, hvordan det ser ud med deres læse- og regnekundskaber lige nu og her. Når de får tilbagemelding på testningen, vil de få svar på, om de kan have gavn af at følge undervisning i FVU-læsning eller FVU-matematik.

Deltest 3 kan være drilsk

Sanne fortæller derefter udførligt, hvordan testen i læsning er opbygget, og at deltest 3 kan virke drilsk. “Deltest 3 består af ord, som ikke er stavet rigtigt, og så skal I ud fra bogstavernes lyde vælge de ord, som lyder som rigtige ord,” forklarer Sanne. For at sikre at deltagerne forstår opgaven, skriver Sanne “hæsd” på tavlen og beder deltagerne gætte på, hvilket ord lydene giver. Deltagerne virker forsigtige, men ikke afvisende, og en af deltagerne svarer “hest”.

Deltagerne virker som om, de nu er med på, hvad den drilske deltest 3 går ud på. Én deltager siger dog straks: “Den kan jeg ikke klare, for jeg er ordblind.” En anden deltager siger, at det med pc skal han nok lige have hjælp til, og det får han.

Alle tager hovedtelefoner på og går i gang med læsetesten og bliver færdige stort set samtidigt efter cirka 20 minutter. Resultaterne printes ud, efterhånden som deltagerne er færdige.

Feedback på testene

Derefter er deltagerne parate til matematiktesten. Sanne fortæller AMU-deltagerne, at testen, ligesom læsetesten, består af tre deltest, og at de, hvis nogle ønsker det, kan få læst teksten i opgaverne op ved at trykke på højttalerikonet ved hver opgave. Desuden er der lommeregnere på bordene, som deltagerne kan bruge, hvis de har lyst.

Deltagerne går i gang med matematiktesten og er igen færdige efter cirka 20 minutter. Samtidig med at resultatarkene printes ud, orienterer Sanne deltagerne om, at de hver især vil få en snak med hende om resultaterne på mandag på truckøvepladsen. Sanne låner Niels’ skurvogn til formålet og tager en snak med hver enkelt, når de har pauser i den praktiske træning.

Allerede om eftermiddagen drøfter Sanne og Niels resultaterne af de to test, så Niels fra første kursusdag i sin faglige undervisning kan tage højde for eventuelle deltagere med læse- og/ eller matematikvanskeligheder. Samtidig tager de stilling til, om nogle af deltagerne skal have oplæsningshjælp til certifikatprøven fredag i næste uge.

Ved den individuelle tilbagemelding på testningen mandag formiddag er der også tid til at tale om selve testsituationen. Deltagerne har som ventet meget forskellige reaktioner:

“Jeg troede ikke, at jeg skulle testes i, hvordan jeg er til læsning og matematik på det her kursus. Jeg blev faktisk frustreret, da deltest 3 blev forklaret, fordi jeg vidste, at jeg ville få problemer med den.”

“Jeg tror, at jeg er ordblind, men jeg er aldrig blevet testet. Min lillebror på 11 år er testet til at være ordblind. Jeg kunne godt tænke mig at blive testet.”

“Jeg vil gerne kunne stave bedre. Mine forældre har støttet mig meget, så jeg er en god læser i dag.”

“Det var egentlig sjovt. Jeg vidste ikke, at jeg faktisk er så god til at læse.”


Resultaterne af vurderingerne viste, at der på truckholdet denne novembermorgen var tre deltagere med ordblindhed og en deltager, der var i målgruppen for FVU-læsning.

“Tre af disse deltagere havde samtidig problemer med matematikken,” fortæller Sanne og fortsætter: “En af disse deltagere fik hjælp af underviserne i skolens Ord- og talværksted undervejs i kurset, og tre fik hjælp til oplæsning og forståelse af spørgsmålene ved certifikatprøven.”

“Vi ved desværre ikke, hvor mange af AMU-deltagerne, der senere vælger at gå til FVU-undervisning,” fortæller Sanne. “Men når de har været her på et AMU-kursus, er de i hvert fald blevet orienteret om tilbuddene og om, hvor de kan få FVU-undervisning.”